Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

mosquitoe gcbd5a0930 1280 1 | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

Što tražiti u prirodnim repelentima protiv komaraca

Ljudi su obično skloni ugrizima komaraca zbog kombinacije mirisa, svjetla, topline i vlage. Ako ste magnet za komarce, vjerojatno ste umorni od svrbežne i neravne kože.

Različite vrste komaraca – poput onih koji prenose malariju – više vole bakterije i znoj. Druge privlače ugljični dioksid i određeni mirisi ruku.

Na koju god vrstu naiđete, možete se zaštititi bez upotrebe kemijskog repelenta na bazi DEET-a. DEET proizvodi mogu uzrokovati zdravstvene i ekološke probleme.

Ako radite stvari poput pješačenja, druženja u dvorištu ili kampiranja, prirodni repelenti bi mogli biti bolja opcija. To se posebno može odnositi na djecu, koja su osjetljivija.

Pročitajte koji prirodni repelenti najbolje djeluju u sprječavanju uboda komaraca.

1.Ulje eukaliptusa limuna

Ulje limunskog eukaliptusa koje se koristi od 1940-ih jedan je od poznatijih prirodnih repelenata. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) odobrili su ulje eukaliptusa kao učinkovit sastojak u sredstvu za tjeranje komaraca.

Studija iz 2014. pokazala je da mješavina 32 posto ulja limunskog eukaliptusa pruža više od 95 posto zaštite od komaraca tijekom 3 sata.

Uradi sam

Možete napraviti vlastitu mješavinu s 1 dijelom ulja limunskog eukaliptusa i 10 dijelova ulja suncokreta ili hamamelisa. Istraživači sa Sveučilišta u Floridi upozoravaju da se smjesa ne smije koristiti kod djece mlađe od 3 godine.

Eucalyptus gunnii 003 | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

2. Lavanda

Zdrobljeni cvjetovi lavande proizvode miris i ulje koji mogu otjerati komarce.

Studija na životinjama iz 2002. na miševima bez dlake otkrila je da je ulje lavande učinkovito u odbijanju odraslih komaraca.

Lavanda ima analgetska, antifungalna i antiseptička svojstva. To znači da osim što sprječava ubode komaraca, može smiriti i umiriti kožu.

Uradi sam

Lavandu možete uzgajati u vanjskom vrtu ili u sobnim žardinjerama. Zgnječite cvjetove i nanesite ulje na područja tijela osjetljiva na ugrize, poput gležnjeva i ruku. Također, kapnite malo ulja lavande na čistu krpu i utrljajte je na kožu.

lavanda | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)
Lavender bouquet for herbal medicine

3. Ulje cimeta

Cimet je više nego samo odličan dodatak umaku od jabuka ili zobenim pahuljicama. Prema studiji provedenoj na Tajvanu, ulje cimeta može ubiti jajašca komaraca. Može djelovati i kao repelent protiv odraslih komaraca, ponajviše azijskog tigrastog komarca.

Uradi sam

Da biste napravili razrijeđenu 1 postotnu otopinu, pomiješajte 1/4 žličice (ili 24 kapi) ulja na svake 4 unce vode. Tekućinu možete prskati po koži ili odjeći, po svom domu i po presvlakama ili biljkama. Budite oprezni pri nanošenju ulja cimeta jer koncentrirana doza može iritirati vašu kožu.

cimet | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

4. Ulje grčke mačje metvice

Nepeta parnassica, član obitelji metvice srodne mačjoj metvi, može otjerati komarce. Bijeli i ružičasti cvjetovi narastu do 18 inča, ali ekstrakt i ulje iz natučenog lišća su najvrjedniji.

Jedno je istraživanje pokazalo da ulje iz biljke može učinkovito otjerati komarce 2 do 3 sata. Istraživači sa Sveučilišta Iowa State također su otkrili da je mačja metvica 10 puta učinkovitija od DEET-a u odbijanju komaraca.

catnip | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

5. Sojino ulje

Prema medicinskom entomološkom laboratoriju Sveučilišta u Floridi, proizvodi na bazi soje poput Bite Block Kids (2 posto sojinog ulja) mogli bi pružiti dugotrajnu zaštitu od komaraca.

Uradi sam

Osim sojinog ulja, u kućnu smjesu možete dodati i malo ulja limunske trave. Kombinacija je ispitana za zaštitu od različitih vrsta komaraca.

soja ulje | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

6. Citronela

Citronella je uobičajeno prirodno i učinkovito eterično ulje koje djeluje protiv komaraca. Napravljen od mješavine biljaka, sastojak je mnogih repelenata protiv komaraca. Kad ste vani, svijeće s citronelom mogu pružiti do 50 posto dodatne zaštite.

Istraživanje iz 2011. godine kaže da je formulacija citronele važna za njezinu učinkovitost. Kada je proizvod pravilno formuliran, učinkovit je kao DEET i može vas zaštititi do 2 sata. Ako formula nije ispravna, citronela može brzo ispariti i ostaviti vas nezaštićenim.

grass 1024x683 1 | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

7. Ulje čajevca/ čajno drvo

Ulje čajevca ili ulje melaleuke popularno je eterično ulje iz Australije. Ovo ulje poznato je po svojim antiseptičkim, antimikrobnim i protuupalnim svojstvima. Ali studije također pokazuju da ulje čajevca može biti učinkovit repelent za insekte.

Terensko ispitivanje Pouzdani izvor pokazuje da su repelenti koji sadrže ulje čajevca učinkoviti protiv komaraca, mušica i mušica.

cajevac | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

Potencijalni rizici eteričnog ulja za tjeranje komaraca

Eterična ulja se nikada ne smiju nanositi izravno na kožu. Uvijek se razrjeđuju u ulju nosaču, poput bademovog ulja. Recept je obično 3 do 5 kapi eteričnog ulja u 1 uncu baznog ulja.

Uprava za hranu i lijekove (FDA) ne regulira eterična ulja. Moguće je kupiti neispravan proizvod, stoga uvijek kupujte od provjerenog izvora.

almond g8dd8e05cd 1920 | Bio Rama Kako se na prirodan način zaštiti od komaraca (Recepti)

Ako putujete u područje za koje je poznato da komarci prenose bolesti poput malarije, žute groznice ili Zika virusa, liječnici savjetuju korištenje kemijskog sredstva protiv komaraca kako biste smanjili izglede zaraze opasnom bolešću.

Također je moguće imati alergijsku reakciju na aktivne sastojke u eteričnim uljima. Prije nego što upotrijebite bilo koji novi proizvod, testirajte ga na malom dijelu kože i pričekajte sat ili dva kako biste bili sigurni da se ne pojavljuju osip ili osjećaj pečenja.

DEET rizici

DEET je kratica za kemikaliju pod nazivom N,N-dietil-meta-toluamid. Aktivni je sastojak raznih repelenata, poput tekućina, losiona i sprejeva, koje ćete pronaći na policama trgovina.

Proizvodi koji sadrže DEET koriste se za tjeranje komaraca i drugih štetočina, poput krpelja, sprječavajući bube da osjete ljudski miris.

DEET se komercijalno prodaje od 1957. godine, ali ga je vojska Sjedinjenih Država koristila već 1946. godine. Trenutno je preko 120 proizvoda koji sadrže ovaj sastojak registrirano pri Agenciji za zaštitu okoliša (EPA).

EPA dijeli da DEET ne predstavlja rizik za zdravlje kada se pravilno koristi. U rijetkim slučajevima, međutim, postoje neki problemi na koje možete naići kada ga koristite, uključujući:

iritacija, bol ili suzenje očiju ako se nanese na oči

iritacija, oteklina ili crvenilo/osip ako se ostave na koži dulje vrijeme

povraćanje, mučnina ili drugi želučani problemi ako se konzumiraju

napadaje, u vrlo rijetkim slučajevima.

Proizvode koje preporučamo protiv komaraca potpuno prirodne:

Trenutno se čita:

Ova stranica koristi "kolačiće" (eng. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Postavke prihvata kolačića možete podesiti u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "Prihvaćam"