Imunitet, Prirodno liječenje, Zdravlje
Agavin sirup – slast za nepce, melem za kožu, lijek za crijeva
Zbog svojeg niskog glikemijskog indeksa, agavin sirup gotovo nimalo ne utječe na razinu šećera u krvi. Usporedbe radi, glikemijski indeks agavinog sirupa je 27, meda 83, a bijelog šećera 137. No, niži glikemijski indeks ne znači i manju slatkoću: agava je 1,5 puta slađa od običnog šećera. Ima antiupalna svojstva i jača imunološki sustav, te pomaže u borbi protiv bakterija. Ukusan je i jednostavan za korištenje. U usporedbi s medom i drugim organskim sirupima, agavin je nektar blag te se lako otapa u tekućinama.
Agava je biljka iz porodice ljiljana, iako se zbog njenog izgleda donedavno smatralo da je pripadnica porodice kaktusa. Posebnost agave jest što biljka ugiba nakon što procvjeta, ali se na njezin cvat može čekati i do 40 godina.
S obzirom na to da se radi o biljci koja izvorno potječe iz pustinje, agava je otporna na velike temperaturne razlike i ekstremne vrućine.
Sirup agave – prirodni zaslađivač
Agavin sirup ili nektar pribavlja se iz stabla ove biljke, a koristi se kao prirodni zaslađivač. Naziva ga se i aguamiel (medena vodica), jer ima blagi okus i svjetlu boju. Rjeđi je od meda, ali je slađi, pa ga kod kuhanja treba još manje nego meda. Drevni Asteci koristili su mješavinu agavinog sirupa i soli za zacjeljivanje rana, ali i kao melem kod infekcija kože. I suvremena medicina potvrdila je prednosti agavinog sirupa u borbi protiv piogenih (gnojnih) i crijevnih bakterija. Agavin se nektar dobiva iz agavinih listova. Režu se listovi stari između 7 i 14 godina. Kad je od njih pribavljen sok, listovi se suše i samelju u prah. Dobiveni sok se filtrira, a potom zagrijava na niskim temperaturama kako bi se odvojili polisaharidi od običnih šećera. Glavni polisaharid sadržan u agavinom nektaru je inulin, koji se uglavnom sastoji od fruktoze. Filtrirani sok varira od svijetlo do tamnožute boje, ovisno o načinu obrade.[box] Zanimljivo Srčika lista agave bogata je saharinom i pečena je vrlo ukusna za jelo. Sjeme se pak koristi za dobivanje brašna od kojeg se može praviti tjestenina za juhe ili, ako se pomiješa sa žitnim ili zobenim brašnom, ispeći kruh. Agavin korijen je diuretik, a koristi se i u liječenju zubobolje.[/box]
Sladak, a ne diže razinu šećera u krvi
Zbog svojeg niskog glikemijskog indeksa, agavin sirup gotovo nimalo ne utječe na razinu šećera u krvi. Stoga je idealan za dijabetičare i ljude preosjetljive na šećer. Glikemijski indeks je mjera koja nam pokazuje kojom brzinom i intenzitetom se povisuje razina glukoze u krvi nakon konzumiranja određene hrane. Usporedbe radi, glikemijski indeks agavinog sirupa je 27, meda 83, a bijelog šećera 137. No, niži glikemijski indeks ne znači i manju slatkoću: agava je 1,4 do 1,6 puta slađa od običnog šećera, te je i kaloričnija od glukoze.
Osnažuje imunitet i štiti od bakterija
Osim niskog glikemijskog indeksa, agavin sirup ima i niz drugih pozitivnih učinaka na zdravlje. Agava sadrži saponine i fruktane. Saponini imaju antiupalna svojstva i jačaju imunološki sustav, te pomažu u borbi protiv bakterija.
Fruktani su korisni kod dijabetesa i pretilosti, smanjuju razinu štetnih crijevnih bakterija, pomažu kod zatvora i smanjuju rizik od nastanka raka crijeva. Fruktani također povećavaju apsorpciju minerala poput kalcija i magnezija – potvrdili su znanstvenici s Nacionalnog politehničkog instituta u Guanajuatu u Meksiku. Dostatan nivo kalcija, zajedno s magnezijem i vitaminom D, smanjuje opasnost od osteoporoze i drugih bolesti povezanih sa zdravljem kostiju.
Agava sadrži i inulin, vrstu fruktana kojem se pripisuje niz pozitivnih učinaka na ljudsko zdravlje. Studije pokazuju da je inulin pogodan za gubitak viška kilograma zbog svojeg malog glikemičkog indeksa, te poticanja osjećaja sitosti. Inulin je povezan sa smanjenjem razine kolesterola i rizika od nekolikih vrsta raka.
Sirup agave sadrži i vlakna koja potpomažu rad probavnoga sustava, te mnoge elemente u tragovima, poput kalcija, željeza i vitamina B i C. Agavin sirup ne sadrži škrob, pa je ovaj zaslađivač pogodan za osobe na bezglutenskoj prehrani.
Kupovanje i primjena
Agava je ukusna i jednostavna za korištenje. U usporedbi s medom i drugim organskim sirupima, agavin je nektar blag te se lako otapa u tekućinama. Agava je idealno sladilo za one koji žele jela zasladiti organskim proizvodom. Prilikom kupnje agavinog sirupa, pobrinite se da kupujete organski proizvod te da se radi o nektaru iz lista agave, a ne iz korijena. Obratite pažnju na to da kupujete proizvod koji nije obrađivan na visokim temperaturama. Takav sirup obično ima tamniju boju i intenzivniji miris.
Sirup agave možete koristiti za pripremu kolača, pudinga, peciva, marinada, voćnih i mliječnih napitaka, kompota, pekmeza te voćnih i povrtnih salata. Posebno dobro se slaže sa sezamom, zbog toga je odličan za pripremu peciva s ovim sjemenkama.
Pošto je agava sirup 1.4 do 1.6 puta slađi od šećera, trebate ga staviti u nešto manjim količinama.
Autor: Zorana Jagodić
Trenutno se čita:
Ayurveda Imunitet Zdravlje
9 dokazanih zdravstvenih prednosti Ashwagandhe
Imunitet Prirodno liječenje Zdravlje
Kako hren može ojačati vaš imunitet + recept za eliksir od hrena
Ayurveda Prirodno liječenje
Guggulu – sve što niste znali
Ayurveda
Kako vam shilajit može pomoći u treninzima
Vastu - harmonizacija životnog prostora
Meru chakra – Harmonija i bogatstvo u Domu
Ayurveda Imunitet Ljepota Prirodno liječenje Zdravlje
Kako očistiti bakreno posuđe!
Ayurveda Ljepota Prirodno liječenje
Kako koristiti Shatavari za prevenciju zdrastvenih problema kod žena
Ayurveda Ljepota
Od protiv starenja do hidratacije, evo što gotu kola može učiniti za vašu kožu